Terhesgondozás
A szakember szerepe az, hogy végigkísérje anyát és magzatát a családtervezéstől kezdve, a terhesség megállapításától, a terhesgondozáson és szülésen át a gyermekágyig, illetve a szoptatásig, a lehetőségeknek megfelelő érzelmi és fizikai biztonságot teremetve.
A terhesgondozás célja, hogy anya és magzata a terhesség és a szülés során maximális biztonságban legyenek.
A szűrővizsgálatok, melyek egy része kötelező, egy része választható, azért fontosak, mert segítenek elkülöníteni a normális és a kockázatos terhességet. Míg a normál terhességben csak az alapvizsgálatok szükségesek, addig rizikós esetekben kiegészítő vizsgálatokra lehet szükség.
Sajnos sehol a világon nem lehet minden rendellenességet kiszűrni, de törekedni kell rá!
A menstruációs vérzés kimaradása után, de legkésőbb 1-2 héten belül érdemes a terhestesztet otthon elvégezni, és ennek pozitivitása esetén az első nőgyógyászati vizsgálatra bejelentkezni. A mai vizelet gyorstesztek nagyon megbízhatóak, bár nem 100%-osak. A várt menstruáció kimaradását követően már hamar pozitív eredményt adhatnak. Két közel azonos erősségű csík megjelenése jelenti a terhességet.
Egy csík negatív tesztet jelent, de ha a vérzés továbbra sem jön, érdemes egy hét – 10 nap múlva a tesztet megismételni. Ha a vérzéskimaradás erős alhasi panaszokkal, rosszulléttel jár, akkor mielőbb keressenek fel!
További gyakori terhességi gyanújelek a vérzéskimaradás mellett:
- hányinger,
- hányás,
- haspuffadás,
- emlőfeszülés.
Az első nőgyógyászati vizsgálat során végezzük el az úgynevezett „nulladik” ultrahang vizsgálatot, amely a méhen belüli terhességet igazolhatja.
Terhesgondozási terv
> Terhesgondozásba vételtől számított 4 héten belül:
- Labor: teljes vérkép (hemoglobin, hematokrit, vvt indexek, fehérvérsejtszám, vérlemezkeszám), vizelet (fehérje, genny, cukor, aceton, urobilinogen, üledék), vércukor, Wassermann-és vércsoport RH ellenanyag vizsgálat, HBsAg, szifilisz szűrés
- EKG
- Fogászat: magánorvostól is kérhető szakvélemény.
> A fenti leletekkel a körzeti védőnőhöz kell fordulni, aki kiállítja a terhesgondozási kiskönyvet.
> A háziorvos a labor és EKG leletek alapján ad belgyógyászati szakvéleményt.
> 12-13 hetes korban genetikai ultrahang, ún. tarkóvastagság- szűrés történik, a leleteket a terhesgondozást végző orvosnak be kell mutatni. Fogamzáskor betöltött 37.életkortól kezdve genetikai tanácsadás ajánlott.
> A terhesség 18-20 hetében:
- Ultrahang vizsgálat (a leleteket a terhesgondozást végző orvosnak be kell mutatni).
> A terhesség 24-28 hetében:
- Labor: éhgyomorral és 75 g glukózfogyasztás után 120 perccel, terheléses vércukor, vérkép kontroll, vizelet.
- RH negatív anyáknál a 28. héten ellenanyag szűrés.
> A terhesség 30-32 hetében:
- Ultrahang vizsgálat.
> A terhesség 36 hetében:
- Labor: vércsoport antitest szűrés, vérkép, vizelet.
- Hüvelyváladék tenyésztése bakteriális fertőzés kiszűrésére.
A 36.hét betöltése után a kismama megkezdheti szülési szabadságát (28 nappal a szülés várható időpontja előtt), amihez a terhesgondozást végző orvostól igazolást kell kérnie.
> A terhesség 36.hetétől hetente NST, magzati szívhang vizsgálat javasolt, a magzat méhen belüli állapotának megítéléséhez.